Články


Iveco Daily 2015 - Vlastní recenze

2 komentářů 2015-02-05 Přečteno: 4 717x

Iveco Daily - Srovnání modelové řady a vlastní recenze

Proč a na základě čeho vznikl tento článek

Jako každodenní řidič užitkového (níže popsaného) vozu musím o svém pracovišti vědět vše. Jelikož jsem při nástupu na firmu dostal spolu s dalšími "spoluřidiči" tento vůz, prošel jsem si s ním dlouhou dobu než jsem před nedávnem vyměnil stávající IVECO za nové. Proto na základě zkušeností zveřejním vše nejdůležitější v rozdílech mezi těmito dvěma modely IVECO DAILY.

Vzhledem k tomu že se firma nezastavitelně rozrůstá, těchto aut je více a více - proto se vozový park musí obnovovat. Zveřejňuji tedy dva, mnou ježděné vozy pro srovnání a uvědomění budoucích majitelů / řidičů ať si vyberou.

Poruchy na předchozím modelu (shrnuto ze všech vozů našeho autoparku)

Poruchy budu brát jako ty, které se na našich, avšak ne všech vozech projevili. Nerad bych aby si někdo myslel, že na stránkách klubu tvořím negativní recenze, proto bych rád uvedl že ne všechny poruchy byli dle standardní české výmluvy „únava nebo vada materiálů“.

Jistě jednou z největších závad na jednom z aut byla porucha turba – Vůz stál asi 4 měsíce v autorizovaném servise rozebraný na díly. Nebudu radši zveřejňovat kolik sí účtuje autorizovaný servis za byť primitivní zákroky.

Na téměř 90% aut byly po jistém nájezdu kilometrů zničené zadní tyčky stabilizátoru – Preventivně byli vyměněné u všech našich aut a do dnes zatím žádná stejná závada.

Hadice vedoucí od hrdla nádrže až k samotné nádrži byli popraskané a nafta tekla proudem ven – Zde bych u vadě materiálů uvažoval jelikož i tyto hadice musejí být stavěné na chemikálie jako je právě nafta. To že jsou hadice mezi nádrží a hrdlem nesmyslně až moc dlouhé a tím se znemožňuje tankování, jsme vyřěšili po svém tím, že jsme hadice pomocí stahovacích pásek přizvedli k rámu kabiny.

Každodenním problémem který dle autorizavaného servisu nelze nijak řešit, je praskání obrysových žárovek na střeše kabiny vozu. Minimálně 3 auta denně musejí kolegové „očesat“ o tyto světla a vyměnit v nich žárovku. Žárovky v těchto světlech praskají z toho důvodu že do nich zateče. Těsnění je nedostatečné, celkově tento díl hodnotím jako nepovedený a k ničemu.

Žárovky v předních světlech nejsou vyjímkou. Každý den se najde minimálně jedno auto na kterém musíme vyměnit žárovku ať potkávací nebo dálkovou, obrysovou nebo denního svícení. Neděláme to schválně ale dle mého zjištění jsou vibrace vozu na tolik velké že žárovky prostě nevydrží. U denního svícení zajištěného dvouvláknovou žárovkou je díky vibracím zničeno jedno vlákno a tím i na půl svítící žárovka musí do koše. Žárovky tedy řadím mezi nejčastější  závady na vozech.

Z exteriéru se přesouváme na interiér, kde nesmím zapomenout na nekvalitně vymyšlené osvětlení středového panelu a také kvalitu zpracování. Již po krátké době na většině aut přestalo fungovat osvětlení panelu a díky tomu nikdo potmě nevidí jakou má nastavenou teplotu a další funkce. Výměna takového osvětlení vyžaduje kompletní nový panel. Žárovky jsou naletovány na tištěných spojích a díky tomu je to nerozebíratelný spoj k výměně. Ohledně celkového zpracování interiéru musím podotknout že naše auta byla skládána na Slovensku a nevím jestli je to záměrně nebo opět „vada materiálů“, žádný z plastů uvnitř kabiny nelícuje, nesedí a drnčí jako divý. Ve srovnání např. s Fordem Transitem považuji IVECO za nekvalitně zpracované, vymyšlené a poskládané.

Brzdy a jejich příslušenství. Jako jednu z dalších, na naší fimě velmi častou a rozsáhlou závadu řadím i to, že ruční brzda hned po dodání vozu nefungovala. Šlo ji zatáhnout až na doraz, avšak brzdící síla byla minimální – proto byla všechna auta průběžně odvezena do servisu na seřízení. Další ze zavád bych uvedl zahřívání zadních kotoučů způsobené zaseknutými brzdami a téměř hořící zadní kolo. Toto bylo řešeno zrovna u aut se kterými jejich posádka jezdí celkem slušně a předpisově. Mnozí si možná řeknou že zapomínáme zataženou ruční brzdu, ale toto bohužel nejde jelikož máme auta vybavena hlásičem zapomenuté zatažené zuční brzdy.  Tuto závadu vidím jako „vadu materiálu“.

U některých z dalších závad vidím řešení spíše typu „dodělej si sám“ protože například z výroby zapomenuté zapojení antény k rádiu nebo špatně nasazené těsnění dveří jsou opravdu srovnatelné s prací vězňů lepící papírové sáčky nebo lisující registrační značky.

Ohledně zpracování elektroniky interiéru bych ještě vytkl chybu konstruktérům, a to díky nesmyslně umístěnému klaksónu (nebo-li jeho spouštěči) který je umístěn na páčce blinkrů. Tady je 100% pravděpodobnost, že při troubení spustíte na jednu ze stran také blinkr a navíc ještě spustíte dálková světla. Opět dle mého názoru jsou páčky moc citlivé „vyklochtané“ a díky tomu se toto děje u všech aut.

Co se změnilo oproti staršímu modelu?

Oproti staršímu modelu bych jistě pochválil celkové zpracování interiéru. Klakson je umístěn na volantu jako u běžných vozidel. Celkové lícování materiálů je o dost lepší a pečlivěji dopasované, s tím že ani u tohoto modelu není vše „stoprocentní“.

Rádio se změnilo na možnost přidat díky „mezikusu“ kabelu vlastní USB disk takže je možné poslouchat své vlastní skladby což u předchozího modelu šlo pouze díky CD přehrávači fungujícím jen s CD vypáleným jako formát AUDIO. (v tomto případě bych záležitost bral jako úroveň výbavy jelikož na některých posledních vozech předchozího modelu byla možnost přehrávat i MP3 soubory).

Dále se změnil design přední masky, myslím že je to jedna z jasných věcí ale také možná někdo neví, ža přední kapota již nemá opírací tyčku nýbrž je usazena tak aby se po otevření nemusela podpírat. K tomu slouží (nikdy jsem toto konkrétní řešení neviděl) skupina per které drží kapotu v otevřené poloze. Před každým ranním nastartováním jsme povinni kontrolovat olej a kapaliny ve voze, toto řešení a pomůcku vidím jako užitečnou a nemusíme se již namáhat kapotu držet nebo podpírat.

Zpětná vnější zrcátka jsou oproti předchozímu modelu o dost měnší a nelze spodní zrcátka naklopit tak aby bylo vidět i vedle auta nebo „pod něj“ tak jako u minulého modelu. Zde díky zmenšenému provedení zrcátek není možné vidět za nástavbu tak jako jsme zvyklí a možná proto to máme kompenzováno couvací kamerou která je nově výbavou našich aut. K zrcátkům bych dodal že je jejich sklápění celkem nekultivované. Při sklápění má člověk strach že zrcátko upadne.

Interiérové záležitosti u kterých se trochu více rozepíšu jsou mnou hodnoceny jako evoluce a to byť prostorově tak designově. Začnu tím, že například oproti předchozímu modelu je kabina vyšší (je to stejný druh auta ale s inovací), sladěno do černé nikoli do šedé barvy včetně gumového koberce v celé kabině, sedačky, ovládání a celkově uspořádání je na o dost vyšší úrovni než u předchozího modelu.

U stropu nad hlavou posádky přibyla police pro ukládání dokumentů, případně předměntů které nejsou nijak zvlášť velké nebo těžké, klimatizace je digitální a spolujezdcovu „dvojsedačku“ je možno vyklopit a tím manipoluvat s přeměty umístěnými pod ní.

Dále je obrovská a mnou chválená změna v rozmístění a počtu úložných prostorů v kabině. Na palubní desce přibyla možnost ukládat malé předměty do „kastlíků“ které jsou umístěny po oknem jako někteří znají z Fordu Transit předposledního modelu. IVECO má oproti Fordu možnost ukládání do třech prostorů na palubní desce a to jak u řidiče a spolujezce, tak také mezi tím nad středovým panelem. Přihrádky jsou sice mělké ale taková navigace, kabel k ní, nějaký ten malý předmět nebo svačina se tam vejde. Co se týče uložení např. plastové lahve je dle mého názoru řešeno lépe a to jen z toho pohledu že ve dveřích je přihrádka posunuta směrem dopředu. U předchozího modelu to bylo také ve dveřích, zde máme k dispozici pod klasickou přihrádkou dveří i další výklopný úložný prostor do kterého je možné uložit například tažné lano, reflexní vestu apod. Celkově je u nového modelu „Dailyny“ více přihrádek a odkládacích prostor avšak některé jsou nepoužitelné z toho důvodu že se tam vejde sotva krabička sirek. Napájecí zdířky 12V jsou jak jsme zvyklí opět dvě a jsou chráněny odklápecími krytkami. Oproti předchozímu modelu jsou umístěny na spodní části středového panelu, nikoliv v popelníku který teda nový model neobsahuje.

Jsou změněny stejně jako celý design palubní desky i budíky, jejich kontrolky a také mřížky větrání. Myslím že u budíků je jasně rozpoznatelný rozdíl a je jen otázka času než si na ně člověk zvykne. U mřížek větráků bych jen podotknul že nyní jsou to opravdu „mřížky“ kdežto u předchozího modelu to byli klapky. Zde je zpracování zaměřeno spíše na vzhled než na kvalitu ale myslím že pokud se k nim řidič chová slušně, vydržet musejí.

Ovládání  oken je trochu jiné než u předchozího modelu a to vlivem designu a také nastavení zrcátek má trochu jiné umístění. Předtím bylo umístěno v hodní části dveří a tím i součástí ovladače oken, teď je také umístěno na dveřích ale oddělené od ovladače oken. Výtku a to obrovskou mám ke zpracování „koleček“ a páky na nastavení sedačky řidiče. Dříve to byli „páčky“ nyní jsou to kolečka. Páka a kolečka jsou z velmi nekvalitního materiálu a také sedačka má jiné možnosti nastavení pozice. Aby bylo srozumněno, přední část podsedáku je podobná v nastavení spíše osobnímu vozu a vzhledem k tomu že na našich vozech jezdí posádky které co člověk to jiný posed mění pozice, proto kolečka dle mého názoru dlouho nevydrží. Jsou už od pohledu vyklající se a tak jejich kvalita mluví za sebe.

Dále u nového modelu přibyl plnohodnotný pás prostřední sedačky a výškové reproduktory do „A“ sloupků. Reproduktory u předchozího modelu byli umístěné ve spodní části palubní desky kde neměli žádný prostorový zvuk (myslím tím že byli jen tak přišroubované k plastu bez nějaké ozvučnice) a připomínali zvuk ze staré televize. Celkově bylo repro o tak malém výkonu že jsme jezdili s nastavaním bassů na minimum aby se repro nerozpadlo. Nyní jsou reproduktory umístěné ve dveřích a hrají o poznání lépe než u předchozího modelu.

 Dále bych upozornil na to, že víčko nádrže je chráněné krytem který lze otevřít pouze po otevření dveří kabiny (z důvodu krádeže nafty). Proto zmizel zámek ze samotného víčka nádrže a i když máme na všech předchozích vozech utržený plastový řetízek k víčku, zde je to řešené tak, že je o dost delší a tím by se mělo zamezit utržení. Ono, klíče smrdící a mastné od nafty nebyli zrovna vhodným řešením, proto možná tato inovace proběhla. Dále bych uvedl, že akumulátor již není umístěný v motorovém prostoru ale pod podlahou v místě řidiče. Zde nechápu jednu věc – jak se asi akumulátor vytahuje? Nezajímá mne to ale je to zvláštní. Vidím to jako ochanu před nárazovým mrazem kdy je v tomto případě akumulátor umístený ve filcovém obalu stejně jako je například nově obalený i "nasávací" trakt topení nebo další z praktických pomůcek jako jsou mlhová světla přišvatlující do zatáčky a při spuštěném směrovém světle.

 Shrnutí článku a celkové hodnocení

Celkově je nové Iveco Daily oživeno a ničím nepřipomíná předchozí model.

Na jednu stranu jako řidič tohoto vozu bych chtěl pochválit tvůrce, a to za vyslyšení požadavků a nedostatků od majitelů značky IVECO, že poupravili, vylepšili a zmodernizovali nový model. Mě osobně připomíná vzhled nového Daily (myslím tím přední část) jako nový Range Rover který má celkem dost podobně řešený design masky a světel. Dále bych řekl, že po motorové stránce se nic nezměnilo. Máme totiž automaty s možností sekvence a ty jsou pořád podle mého názoru nepřesné, nekultivované a pomalu učící se stylu jízdy řidičů. Je totiž všeobecně známo že tento druh robotizované převodovky se přizpůsobuje jízdě řidiče a to tak že řidič jedoucí „piánko“ má jinak (automaticky) nastavenou převodovku než řidič jedoucí pružněji. Motory nám tedy zůstali stejné, jsou funkční a citlivé tak jako u každého nového auta. Díky omezovači který máme skrze provoz ve městě a okolí města nejede auto větší rychlostí jak 91 km/h. Také je to díky nástavbě která dost přesahuje výšku kabiny. Nemohu tedy psát a srovnávat chování ve vyšších rychlostech například na dálnici. Jen oproti předchozímu modelu máme navíc ještě aerodinamický spoiler na střeše kabiny vozu abychom neztráceli zbytečně rychlost a nezvyšovali spotřebu díky aerodinamickému odporu. Toto opravdu chválím a myslím že toto příslušenství dodá podvozku i lepší vzhled.

No, posuďte sami z fotek.

Srovnávám dvě vozidla značky IVECO DAILY se kterými jezdím. Oba vozy na společné fotce jsou mnou řízené a v žádném případě není tento článek psán za účelem hanění, negativních recenzí a poškození společnosti IVECO.

Každá značka, ať je to Ital nebo Němec má své mouchy a neexistuje auto které by bylo bezporuchové nebo ideální – vše je totiž zásluhou jejich řidičů a majitelů kdy většina závad vzniká „hulvátským“ zacházením, nedostatečnou údržbou apod.

V tomto článku bych chtěl pro všechny, jak budoucí tak stávající majitele zveřejnit svůj vlastní názor na tyto vozy a také postřehy, závady a rozdíly dvou po sobě jdoucích modelů.

Dále bych na závěr uvedl, že tento článek není předmětem reklamy. Prosím tedy všechny čtenáře aby před případným útočením na mne vzali v potaz, že mnou recenzované vozy nejsou v plné výbavě která může dělat obrovské rozdíli oproti obsahu článku.

V případě dotazů nebo s prosbou o další fotky neváhejte napsat do příslušné diskuze k článu kde budu aktivní.

Nyní můžete shlédnou směs fotografií k článku :)


Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Iveco Daily 2015 - Vlastní recenze 2 Master Master
2 let, 6 měsíců Iveco Daily 2015 - Vlastní recenze

Foto galerie


Články